Czy Polacy lubią pić kawę?

Palarnia Kawy Dobrzany zadzwoń 576 501 701

Zachodniopomorskie

Większość Polaków nie myśli sobie poranka bez kawy. Nawet najbardziej zaspane osoby, niemal z osobnymi oczami, jak po sznurku trafiają do kuchni, aby zaparzyć codzienną porcję życiodajnego napoju. Kawa dodaje energii, jest faktem porannego rytuału przygotowującego do trudów codziennego dnia. Zapewne moglibyśmy obejść się bez kawy. Tylko… po co?

Palarnia Kawy Połczyn Zdrój

 

Krótka historia kawy w Polsce

Kiedy lata temu, bo pod koniec XVII wieku, kawa zagościła na Polskich stołach, była napojem ekskluzywnym. Można powiedzieć, że dosłownie wpisałam „na salony”, bo raczyła się nią wyłącznie bogata elita kraju. Równocześnie grupa osób nadzorowała ją za dużo szkodliwą. Z czasem jednak kawa zatrzymywała się łatwiejsza i traciła swój elitarny charakter, na co spośród pewnością miały wpływ powstające z XVIII wieku kawiarnie. Dalsze dzieje popularności kawy rozwijały się dobrym do przewidzenia torem – dojazd do niej istniał jeszcze lepszy, dostępność gatunków wciąż poszerzana, i przez ostatnie spożycie kawy jeszcze większe. Zmiany z wielkich powodów zaszły w stopniu I Wojny Światowej, w międzywojniu znowu kawa znowu wróciłam do łask, aby w ciągu drugiego światowego konfliktu bronić się produktem całkowicie deficytowym. Wielki come back spotkał w latach PRLu, kiedy picie kawy na stałe zdobyło w styl niemal każdym Polakom. Bez niej nie mogły funkcjonować biura, pracownie, nawet pokoje nauczycielskie w naukach. Najlepsze klasy były szmuglowane i oferowane spod lady lub brane w Pewexie, posiadały te pewną spośród najbardziej cenionych form łapówek.

zamów kuriera Expres poczta

 

Kawa we dzisiejszej Polsce

W terminach współczesnych Polacy nie muszą już zabiegać o kawę jak o niedostępny towar luksusowy. Oczywiście istnieją gatunki kawy mniej czy dużo doceniane, a prawdziwi kawosze są nie tylko swoje ulubione marki, ale jednocześnie techniki parzenia. Specjalistami w ostatniej rzeczy są oczywiście bariści, dla których tworzenie kawy zatem nie tylko zawód, jednak często także sztuka jedyna w sobie. Przecież we własnej kuchni musimy radzić sobie sami, i wszystek spośród nas wydaje to dość inaczej.

Palarnia Kawy Połczyn Zdrój

Jak parzą kawę Polacy?

W najpopularniejszym wydaniu parzenie kawy w naszej kuchni polega na pokryciu jej wrzątkiem z czajnika. Niektórzy kupują kawy ziarniste, które następnie samodzielnie mielą, inni goszczą na materiały najłatwiejsze do stworzenia – kawy parzone lub rozpuszczalne. Kawa sypana czy i rozpuszczalna jest traktowana tak samo, a następnie wzbogacana mało skomplikowanymi dodatkami w świadomości cukru i mleka. Co znacznie eleganckie osoby zalewają kawę rozpuszczalną wodą gorącą, lecz nie wrzącą, niektóre podgrzewają mleko przed daniem do kawy, inne dodają cynamonu, wanilii czy kardamonu.

Palarnia Kawy Połczyn Zdrój

Większy poziom wprowadzenia w parzeniu kawy to kawiarki, czyli urządzenia, i raczej garnuszki – aluminiowe lub stalowe – ludzie do parzenia kawy metodą ciśnieniową. Kawę w kawiarce wykonywa się na zwykłej kuchence, nie stanowi wówczas narzędzie elektryczne. Trzeba przyznać, że napój zbudowany w kawiarce jest naprawdę pierwszy w stylu.

Palarnia Kawy Połczyn Zdrój

Jednak wybór najłatwiejszym sposobem parzenia kawy, na jaki jeszcze częściej decydują się Polacy, jest wykorzystanie ekspresu. Ekspresy do kawy były obecnie zresztą ciekawe także w terminach PRL-u jednak trzeba przyznać, że z pozostałej pory bardzo się zmieniły – pod każdym względem.

Palarnia Kawy Połczyn Zdrój

Kawa z ekspresu, niezależnie z jego sposobu, zawsze przewyższa jakością kawę parzoną na szybko wrzątkiem z czajnika. Z kolejki w rywalizacji z kawiarką wygrywa prostotą obsługi, a dodatkowo zdecydowanie szerszymi ofertami, bo nawet najprostsze modele oferują mnogość opcji, przy czym nie zatrzymują się one wyłącznie do wyboru między latte, espresso a cappuccino. W atrakcję wchodzi regulacja mocy kawy, temperatury parzenia, mielenie ziarnistej kawy i mnóstwo innych kolorów, na które warto zwrócić uwagę, dokonując zakupu. Obecnie cena ekspresów nie jest także wielkiego wydatku dla małego Polaka, natomiast inwestycja w ciekawy ekspres do kawy zda się w budowy codziennej satysfakcji z picia doskonałego napoju.

Palarnia Kawy Połczyn Zdrój

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments